Munkaidő, szabadság Szlovákiában
Munkaidő-nyilvántartás
A munkáltató köteles nyilvántartani az alkalmazott munkaidejét, feltüntetve naponta hogy mikortól, meddig dolgozott. Külön nyilván kell tartani a túlórát és az éjszakai munkát, valamint a munka-készenléti időt (ha van ilyen). A törvény nem írja hogy mikor és milyen formában kell ezt megtenni, így elegendő utólag, naponta, hetente (sőt havonta is) ezt a nyilvántartást elkészíteni, és hó végén a bérelszámolónak leadni, aki ennek alapján kiszámítja a munkabért és a nyilvántartást lefűzi. Nincs olyan előírás, amely szerint ezt az alkalmazottnak is alá kéne írnia.
A nyilvántartás vezetésére vásárolható A4-es nyomtatvány (Pracovný výkaz), amelyre egy alkalmazott havi munkaideje felvihető, vagy a MUFIS rendszerben a könyvelés / Nyomtatás menüpontban nyomtatható "Munkaidő kimutatás" név alatt. Persze a nyilvántartás vezethető egy egyszerű vonalas lapon is, lényeg hogy fel legyen tüntetve a munkáltató neve, alkalmazott neve, és hogy melyik nap mikortól meddig mennyit dolgozott.
Szabadság
- Munkaszerződéses viszonyban minden alkalmazottnak, aki ledolgozott legalább 60 napot, évi 4 hét szabadság jár, ha az alkalmazott az adott évben betölti a 33. életévét, akkor 5 hét szabadság. Ha a munkaviszony nem tart egész évben, akkor a szabadság arányos része jár, hónapokra átszámolva.
- Ha az alkalmazott nem dolgozott le 60 napot, akkor minden 21 ledolgozott nap után jár az éves szabadság 1/12 része.
Szabadság napjára az átlag-munkabére jár a dolgozónak.
Egyéb szabadnapok, munkahelyről való távolmaradás
A munkáltató köteles a dolgozó távolmaradását tolerálni ezekben az esetekben
- Fizetetlen távolmaradás:
- saját vagy gyermeke betegsége esetében (ekkor a munkáltató az első 10 napot fizeti ugyan, de csak jelentősen csökkentett összeget, majd a további napokat a Szociális biztosító fizeti - úgynevezett betegsegélyző)
- Fizetett távolmaradás:
- orvosi vizsgálaton való résztvétel, ha munkaidőn kívül nem megoldható - max. 7 nap egy évben (ezen felül fizetetlen)
- terhességgel kapcsolatos orvosi vizsgálaton való résztvétel, ha munkaidőn kívül nem megoldható
- gyermek születése esetén - az anya kórházba szállítására és hazaszállítására szükséges időre
- családtag halála esetén
- gyermek vagy házastárs halálakor 2 nap plusz egy nap a temetésen való résztvételre
- szülő, testvér, sógor vagy házastárs szülője, testvére halála esetén egy nap a temetésre, és egy további nap ha az alkalmazott intézi a temetést
- távolabbi rokonok vagy közös háztartásban élő személyek halála esetén a temetésen való résztvétel idejére, legtöbb egy napra
- saját házasságkötésen való résztvételre egy nap (ha a gyermeke vagy szülője házasodik, akkor fizetetlen)